Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-10-10

wywiad

Wciąż mamy lekcje do odrobienia

Ochrona tymczasowa dla obywateli ukraińskich w Unii Europejskiej nadana do marca przyszłego roku zostanie przedłużona o rok – mówi DGP komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson

Ylva Johansson, komisarz ds. wewnętrznych UE

Ylva Johansson, komisarz ds. wewnętrznych UE

Jak po siedmiu miesiącach kształtuje się ruch uchodźców z Ukrainy? Ochrona tymczasowa Ukraińców i przyznanie im możliwości swobodnego przemieszczania się w obrębie UE trwa rok - czy planowane jest przedłużenie ochrony tymczasowej?

Zostanie ona przedłużona co najmniej do marca 2024 r. Zgodnie z zapisami dyrektywy o ochronie tymczasowej nie jest to konieczne w ramach nowej decyzji. Zostałaby ona automatycznie przedłużona, jeśli nie zaproponujemy jej zakończenia, a ja tego nie zrobię. Można ją przedłużyć maksymalnie o rok. Ta ochrona nie została nadana na zawsze, ale zostanie przedłużona do marca 2024 r. Widzieliśmy ogromny napływ uchodźców, także w Polsce, natomiast teraz obserwujemy, że od początku maja więcej osób wraca na Ukrainę, niż z niej wyjeżdża. Nie znamy jeszcze dokładnych liczb, ale duża część osób wraca. Rozmawiałam niedawno z burmistrzem Buczy, który powiedział mi, że 70 proc. mieszkańców, którzy uciekli, wróciło. Oczywiście to tylko jedno miasto, ale obserwujemy teraz powrót ludzi na Ukrainę. Wielu z tych, którzy wracają, zachowuje swoje rejestracje pobytu na terenie UE, ponieważ boją się, że sytuacja się pogorszy. I oczywiście, jeśli tak się stanie, wówczas wszyscy będą mogli wrócić na teren UE i uzyskać schronienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00