Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-10-06

wywiad

Zabawa w kotka i myszkę

Kathleen Van Brempt, przewodnicząca Komisji Specjalnej ds. Pandemii COVID-19 Parlamentu Europejskiego

Van Brempt: Nie tylko sposób przeprowadzania negocjacji z producentami szczepionek powinien być transparentny, lecz także sposób zawierania kontraktów i tego, co zostało w nich zapisane

Od września pracuje specjalna komisja, która bada sposób, w jaki UE radziła sobie z koronawirusem. Po co została powołana?

Pandemia to był kryzys, z jakim wcześniej się nie spotkaliśmy. Początkowe działania cechowała panika. Stopniowo zaczęliśmy ogarniać sytuację. Jednym z elementów zorganizowanych działań był wspólny, koordynowany na poziomie europejskim, zakup szczepionek. I to był bez wątpienia duży sukces, nie tylko ze względu na organizację ich zakupów, lecz także tempo produkcji. Ale nie wszystko się udało. Widać bardzo duże nierówności w dostępie do szczepień, rozgorzała też dyskusja na temat własności intelektualnej…

I to chcecie wyjaśniać?

Widzicie, że samo podanie pozytywnego przykładu wspólnych zakupów i zarazem negatywnego, jakim jest brak równego dostępu do nich, pokazuje, że pewne rzeczy zostały zrobione dobrze, a inne źle. Z obecnej perspektywy widać, że nie byliśmy w żaden sposób przygotowani ani na szczeblu europejskim, ani w państwach członkowskich na pandemię. I to jest prawdopodobnie główny powód, dla którego wraz z kolegami postanowiliśmy powołać komisję – żeby pokazać, gdzie popełniliśmy błędy, i dzięki temu uniknąć ich w przyszłości. A w rezultacie być lepiej przygotowanym na następny kryzys. Nie tylko zdrowotny, lecz także te, z którymi, jak widać, musimy się mierzyć: energetyczny, wojny z Rosją, wspieranie Ukrainy. W każdym z tych obszarów wspólne działania bardzo by pomogły, nie zawsze się to jednak udaje. Ponadto my jako parlament jesteśmy od tego, żeby kontrolować, jak działa Komisja Europejska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00