Artykuł
O czym pamiętać, zmieniając regulamin wynagradzania nauczycieli, by wprowadzić dodatki dla mentorów
Od 1 września 2022 r. dotychczasowy dodatek funkcyjny z tytułu sprawowania funkcji opiekuna stażu zastąpiono dodatkiem dla mentora. W związku z tą zmianą jednostki samorządu terytorialnego w możliwie najszybszym terminie powinny dokonać odpowiednich zmian w treści regulaminów wynagradzania nauczycieli. Co istotne, nauczyciele, którzy pełnią funkcję mentora, są uprawnieni do dodatku funkcyjnego z tego tytułu od początku roku szkolnego. Jak zatem powinna wyglądać uchwała zmieniająca regulamin?
Zgodnie z art. 30 ust. 6 Karty nauczyciela (dalej: KN) samorządy terytorialne tworzą regulaminy wynagradzania w trybie uchwały, w których ustalają:
1) wysokość stawek dodatków:
a) za wysługę lat,
b) motywacyjnego,
c) funkcyjnego,
d) za warunki pracy;
2) szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków;
3) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4) wysokość i warunki wypłacania nagród oraz innych świadczeń, wynikających ze stosunku pracy nauczyciela, jeżeli nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach.
Dodajmy, że wypełniając tę dyspozycję, każdy organ prowadzący będący jednostką samorządu terytorialnego jest zobowiązany do ustalenia dodatków w takiej wysokości, aby po ich zbilansowaniu z pozostałymi składnikami płacy osiągnąć co najmniej wysokość średnich płac dla nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 KN. Przypomnijmy, że obecnie wynoszą one odpowiednio w przypadku:
1) nauczyciela początkującego - 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej,
2) nauczyciela mianowanego - 144 proc. kwoty bazowej,
3) nauczyciela dyplomowanego - 184 proc. kwoty bazowej.
Dlaczego konieczne aktualizacje
Obecnie samorządy w całym kraju powinny wprowadzić zmiany do regulaminów wynagradzania nauczycieli z uwagi na nowe regulacje dotyczące awansu zawodowego tej grupy zawodowej, wprowadzone od 1 września 2022 r. mocą ustawy o zmianie ustawy - Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Artykuł 9ca ust. 11-13 KN ustanawia funkcję mentora, którego zadaniem jest wspieranie na bieżąco nauczyciela początkującego w procesie wdrażania do pracy w zawodzie. Zmieniono również rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (dalej: rozporządzenie płacowe nauczycieli), w którym w par. 5 pkt 2 lit. c zamiast dotychczasowego dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażu wprowadzono dodatek funkcyjny dla mentora.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right