Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-10-03

Polska spółka holdingowa dla spółek giełdowych. Czy zmiany w przepisach są wystarczające?

Przepisy o polskiej spółce holdingowej (PSH) obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. są obecnie modyfikowane w ramach nowelizacji ustawy o CIT oraz niektórych innych ustaw z 15 września 2022 r., znajdującej się na etapie prac senackich.

Proponowane zmiany dotyczą m.in. złagodzenia warunków stosowania PSH, co ma przybliżyć polskie zasady opodatkowania holdingów do regulacji obowiązujących w innych krajach.

Jednak nie wszystkie warunki stosowania PSH, które od początku budzą wątpliwości przedsiębiorców, zostały objęte ww. nowelizacją. Przyjrzymy się jednemu z nich - obowiązkowi ustalenia przez spółkę holdingową, czy jej pośredni lub bezpośredni wspólnicy nie pochodzą z rajów podatkowych.

Co stanowią przepisy…

Przypomnijmy, że zastosowanie PSH pozwala obecnie zwolnić z opodatkowania 95 proc. kwoty dywidendy otrzymanej przez spółkę holdingową od spółki zależnej (zgodnie z nowelizacją od 2023 r. zwolnienie obejmie 100 proc. przychodów z dywidend) oraz zwolnić z opodatkowania podatkiem dochodowym dochód spółki holdingowej z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00