Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-09-28

Podmioty powiązane czeka jeszcze więcej biurokracji

Od początku przyszłego roku przedsiębiorcy wypłacający do zagranicznego podmiotu powiązanego należności z tytułu usług niematerialnych i opłat za korzystanie z praw autorskich i należności licencyjnych będą mieć nowe obowiązki

Wynikają one z uchwalonej 15 września br. przez Sejm nowelizacji ustawy o CIT i niektórych innych ustaw, która koryguje przepisy Polskiego Ładu. Zdaniem ekspertów skutki wejścia w życie art. 24aa ust. 10a ustawy o CIT mogą okazać się problemem. Przepis ten nie był częścią projektu, który trafił do Sejmu. Został dodany na ostatnią chwilę przez komisję finansów publicznych i został już zaakceptowany przez Sejm. Nowelizacja jest obecnie przedmiotem prac w Senacie, ale trudno spodziewać się, że nie wejdzie w życie w obecnym kształcie.

Problematyczne domniemanie

Nowy art. 24aa ust. 10a ustawy o CIT wprowadza domniemanie, zgodnie z którym wypłaty należności z tytułu m.in. usług niematerialnych, licencji i kosztów finansowania dłużnego do zagranicznych firm powiązanych powinny zostać obciążone 19-proc. podatkiem od przerzuconych dochodów. Przedsiębiorca, który chciałby je obalić, zgodnie z nowelizowanym art. 24aa ust. 2 ustawy o CIT musiałby pozyskać od kontrahenta informacje m.in. o tym, czy przychód uzyskiwany przez podmiot powiązany podlega opodatkowaniu według efektywnej stawki wyższej niż 14,25 proc. Alternatywnie musiałby on mieć dowody, że wypłacone przez niego (oraz podmiot powiązany) należności składały się na mniej niż połowę przychodów zagranicznego podmiotu powiązanego lub że zagraniczny kontrahent przekazuje mniej niż 10 proc. otrzymanych należności na rzecz innego podmiotu, zaliczając taki wydatek do kosztów uzyskania przychodu, odliczając go od przychodu, dochodu lub podstawy opodatkowania lub wypłacając w formie dywidendy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00