Artykuł
Tworzyć grupę kapitałową czy nie? Na to pytanie muszą odpowiedzieć sobie spółki
Zmiany w k.s.h., które zaczną obowiązywać od 13 października 2022 r., opierają się na zasadzie dobrowolności, a to powoduje, że niektórzy odkładają podjęcie decyzji do chwili, kiedy zostaną do tego zmuszeni - czy to przez czynniki wewnętrzne, czy też zewnętrzne
Przyglądając się z bliska nowym normom, w znacznym stopniu można rozumieć obawy czy też niechęć właścicieli i menedżerów zarządzających spółkami matkami do nowej regulacji. W pełni świadome i kompletne implementowanie przepisów do własnej grupy kapitałowej wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania - i to nie poprzez podjęcie uchwały przez organ właścicielski czy przygotowanie odpowiedniego wzoru dokumentu bądź procedury wydawania wiążących poleceń. Wymagana jest - w mojej ocenie - pogłębiona praca.
Wypracowanie strategii
Jeśli wczytamy się w samą definicję grupy spółek, zrozumiemy, że aby takowa mogła funkcjonować w ramach nowo ustanowionych zasad, konieczne jest przygotowanie strategii w celu realizacji wspólnego interesu - interesu grupy spółek - uzasadniającego sprawowanie przez spółkę dominującą jednolitego kierownictwa nad spółką zależną (spółkami zależnymi).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right