Artykuł
Spółka zależna w biznesowych kleszczach spółki matki
Nowelizacja k.s.h., która zacznie obowiązywać za niespełna miesiąc, wprowadza tzw. wiążące polecenie. Ten nowy mechanizm mocno ograniczy działające w grupie spółki córki, dopuści nawet działanie na ich szkodę, ale co ważne - uwolni zarządy i rady nadzorcze tych podmiotów od odpowiedzialności
Zarejestrowanie grupy spółek i sformalizowanie w ten sposób holdingu pozwoli zarządom spółek dominujących wydawać wiążące polecenie swoim spółkom zależnym. W praktyce oznacza to, że po utworzeniu grupy zarządy spółek dominujących będą mogły podejmować decyzje biznesowe biorąc pod uwagę interes grupy, dopuszczając nawet działanie na szkodę konkretnej spółki, ale za to w interesie całej grupy. Bez ponoszenia ryzyka odpowiedzialności przez członków zarządu spółki zależnej. Takie możliwości stwarzają im znowelizowane przepisy ustawy z 9 lutego 2022 r. - kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 807), które wchodzą w życie 13 października.
To bardzo ważna zmiana, bo jak wskazuje Tomasz Kowolik z kancelarii adwokackiej Duraj Reck i Partnerzy, obecnie kierowanie się interesem holdingu obarczone jest ryzykiem działania na szkodę konkretnej spółki, a trzeba pamiętać, że wiele przedsiębiorstw działa pełnowymiarowo wyłącznie w ramach holdingu, zaś poszczególne obszary biznesowe działają w ramach różnych spółek. - Przykładowo spółka hurtownia, spółka detaliczna i spółka logistyczna działają na rzecz sprzedaży określonych produktów na rynku i mają w tym wspólny cel, ale jednostkowo ich interesy mogą być rozbieżne - mówi prawnik.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right