Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-09-15

szkoły

W takich warunkach pracują uczniowie

Choć stan sanitarny i techniczny szkół z każdym rokiem wyraźnie się poprawia, nadal w Polsce są placówki, w których brakuje bieżącej wody, a zamiast toalet są ustępy

W ubiegłym roku uchybienia w stanie sanitarno-higienicznym stwierdzono w 0,8 proc. skontrolowanych placówkach, a techniczne w 1,5 proc. Dla porównania - dwa lata wcześniej odpowiednio w 31 i 34 proc. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Co warto jednak podkreślić, w porównaniu z 2019 r. skontrolowano o niemal połowę mniej placówek.

GIS stwierdził, że 15 proc. szkół nie ma podłączenia do sieci kanalizacyjnej (o 2 pkt proc. mniej niż w 2019 r.). W większości placówki te posiadają szamba lub własne oczyszczalnie ścieków. Dla 2,9 proc. (432) skontrolowanych placówek problemem było też zapewnienie zgodnego z wymogami dostępu do sanitariatów, co w praktyce oznacza zbyt wielu uczniów w stosunku do liczby tych urządzeń. Pod tym względem liczba szkół, w których stwierdzono takie uchybienie, zmieniła się nieznacznie. Zdecydowanie natomiast zmalały problemy z dostępem do bieżącej wody - z 76 do 18 takich miejsc w porównywanych okresach. Podobnie poprawił się dostęp do środków higieny osobistej, jak mydło, papier toaletowy i ciepła woda w kranie. Najnowszy raport pokazuje takie niedociągnięcia w 10 szkołach (poprzednio 45). I choć lepszy jest stan techniczny pomieszczeń i urządzeń, z których korzystają uczniowie, a także czystość wokół nich, to nadal zaniedbania w tym zakresie stwierdzono odpowiednio w 223 oraz 53 szkołach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00