Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-09-13

Co zrobić, gdy dłużnik gra na zwłokę i chce doprowadzić do przedawnienia

Jesteśmy dużym zakładem produkcyjnym, który ma problem z dłużnikami. Jak zmotywować ich do zapłaty zobowiązania i czy po ostatnich zmianach w prawie są możliwości, by wydłużyć okres przedawnienia? Wiemy, że od 1 lipca zawezwanie do próby ugodowej oraz wszczęcie mediacji pozasądowej nie przerywają już biegu terminu przedawnienia, a jedynie powodują jego zawieszenie.

Bieg terminu przedawnienia ‒ jak wskazują przepisy kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) ‒ rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, np. w dniu płatności wynagrodzenia, określonym w umowie albo na fakturze lub rachunku. Niektóre zachowania wierzyciela lub dłużnika powodują jednak przerwanie biegu terminu przedawnienia. A to oznacza, że zaczyna on wówczas biec na nowo. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przerwanie przedawnienia nastąpiło przez czynność w postępowaniu przed sądem albo innym organem lub przed sądem polubownym albo przez wszczęcie mediacji. Wówczas przedawnienie zacznie biec na nowo dopiero wtedy, gdy wspomniane postępowanie zostanie zakończone.

Warto wiedzieć, że bieg wspomnianego terminu może zostać przerwany przez:

  • każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia; taką czynnością jest np. złożenie pozwu czy wystąpienie z pozwem do sądu polubownego;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00