Prowadzenie przedszkoli: rozliczanie dotacji i organizacja pracy
Wrzesień to tradycyjnie miesiąc, w którym rusza wiele nowych placówek przedszkolnych. Nie inaczej będzie zapewne w tym roku. Potencjał tego rynku wciąż jest widoczny - również w danych statystycznych. [ramka] Tymczasem początek roku szkolnego i zbliżający się z końcem września termin na poinformowanie gmin o zamiarze prowadzenia przedszkola wspieranego dotacją jest doskonałą okazją, aby odpowiedzieć na pytania pojawiające się przy tej okazji. Wybraliśmy przy tym kwestie, które w ostatnim okresie budziły największe wątpliwości.
Jest jeszcze miejsce na nowe placówki
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 r., w Polsce na każde 1 tys. dzieci w wieku od trzech do pięć lat do placówek wychowania przedszkolnego uczęszczało 872 dzieci. Oznacza to, że pomimo starań gmin oraz ponad 20 lat powstawania przedszkoli prowadzonych przez osoby inne niż samorząd istnieje jeszcze pewien obszar do zagospodarowania. Dodajmy, że na jedną placówkę przypadało średnio prawie 81 dzieci - dominują zatem przedszkola niewielkie. W roku szkolnym 2020/2021 funkcjonowało 22,4 tys. placówek wychowania przedszkolnego, w tym 13,2 tys. przedszkoli, 7,6 tys. oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, 0,1 tys. zespołów wychowania przedszkolnego, 1,5 tys. punktów przedszkolnych. ©℗
Zmiana placówki niepublicznej w publiczną
Jak formalnie dokonać przekształcenia
pytanie Prowadzę przedszkole niepubliczne. Czy mogę ubiegać się o to, by gmina przekształciła je w publiczne? A jeśli tak, to jak tego dokonać?
odpowiedź Zacznijmy od tego, że ustawodawca umożliwił osobom innym niż jednostki samorządu terytorialnego prowadzenie przedszkoli publicznych. Tym niemniej nie ma możliwości bezpośredniego przekształcenia przedszkola niepublicznego w przedszkole publiczne. Już pod rządami ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1915; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1730) nie było na to szansy. Zastępująca ją ustawa z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1082; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1730) traktuje tę sprawę analogicznie. Dodajmy, że przedszkole niepubliczne może co najwyżej przystąpić do organizowanego przez gminę konkursu na zapewnienie edukacji przedszkolnej przedszkolakom, którym brakuje miejsc w przedszkolach samorządowych na warunkach jak w przedszkolu publicznym.