Wieloletni plan rozwoju i modernizacji
Organ wykonawczy gminy będzie musiał przekazać ten dokument do zaopiniowania dyrektorowi regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Dotychczas takiego obowiązku nie było
Zgodnie z art. 21 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków każde przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, które planuje realizację inwestycji, jest zobowiązane do opracowania wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych. Plan ten określa szereg elementów, począwszy od zakresu przyszłych inwestycji, poprzez wysokość przeznaczonych na nie nakładów, po źródła finansowania przedmiotowych wydatków. Koszty realizacji inwestycji na podstawie założeń planu stanowią później podstawę kalkulacji taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków komunalnych.
Plan musi być zgodny z kierunkami rozwoju gminy określonymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz z ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także ustaleniami zezwolenia na prowadzenie działalności wydanego przedsiębiorstwu. Zgodność tę weryfikuje organ wykonawczy gminy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a przyjmuje w formie uchwały rada gminy.