W jaki sposób korzystać z metod wyłączenia obowiązku pobrania podatku
Nasza firma nabyła usługi doradcze od spółki w Wielkiej Brytanii. Zastanawiamy się, czy mamy obowiązki dotyczące podatku dochodowego w tym zakresie.
Oprócz największych i najszerzej omawianych zmian Polski Ład 1.0, czyli ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, od początku 2022 r. wprowadził od 1 stycznia 2022 r. również istotne dla wielu podatników zmiany w podatku u źródła. Przepisy te w zawężonym zakresie stanowią realizację zapowiadanej już wcześniej procedury określanej mechanizmem „pay and refund”. Rozwiązanie to może jednak przysparzać płatnikom wiele kłopotów, gdyż przewidziane w ustawie metody szczególne na uniknięcie obowiązku pobrania podatku są niekompletne.
Wprowadzenie mechanizmu „pay and refund”
Do końca 2021 r. podatnicy przy spełnieniu określonych warunków, tj. udokumentowaniu siedziby podatnika certyfikatem rezydencji, dokonaniu pozostałych czynności weryfikacyjnych dokonanych z należytą starannością czy też przy wypłacie należności podlegających podatkowi u źródła, mogli zastosować niższe stawki podatku bądź w ogóle odstąpić od jego poboru. Zasady te były stosowane bez względu na wysokość oraz tytuł dokonywanych wypłat. Jednak począwszy od stycznia 2022 r., na płatników dokonujących wypłat zaliczanych do kategorii objętych podatkiem u źródła nałożono obowiązek pobrania podatku u źródła w podstawowej stawce od nadwyżki dokonanej wypłaty ponad kwotę 2 mln zł. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie wypłat dokonywanych na rzecz podmiotów powiązanych, niebędących polskimi rezydentami podatkowymi, na rzecz których dokonywane są tzw. płatności bierne, czyli dotyczące dywidend, odsetek, opłat licencyjnych czy opłat z tytułu praw autorskich. Przy czym w przypadku uiszczenia podatku przez płatnika ma on możliwość złożenia wniosku o jego zwrot, a urząd go dokona po dokonaniu weryfikacji możliwości zastosowania określonych zwolnień - przewidziany w przepisach termin na zwrot uiszczonego podatku wynosi sześć miesięcy, który może być przedłużony w przypadku powzięcia wątpliwości przez organ.