Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-07-25

Nowelizacja w CIT konieczna, ale wymaga jeszcze wielu zmian

17 izb handlowych, organizacje przedsiębiorców oraz wiele firm doradztwa podatkowego domagają się rozwiązania obecnego problemu z poborem podatku u źródła, m.in. od wypłat dywidend za granicę. Ale liczą też na inne korekty w CIT

Ich uwagi dotyczą w głównej mierze opublikowanego 27 czerwca br. projektu dużej nowelizacji CIT, która ma być kolejną korektą Polskiego Ładu. Główne założenia tego projektu przedstawiliśmy w artykule „Fiskus gasi pożary w CIT, które sam wywołał” (DGP nr 127/2022).

Teraz zakończyły się konsultacje dotyczące tego projektu. Najwięcej uwag dotyczy: podatku u źródła, podatku minimalnego i wymogów dla transakcji z rajami podatkowymi.

Pozytywnie przyjęto natomiast m.in. zapowiedź likwidacji przepisów o ukrytej dywidendzie oraz zawieszenie do końca 2022 r. obowiązywania przepisów o minimalnym podatku dochodowym. Od 2023 r. podatek ten miałby ulec znacznym modyfikacjom.

Resort finansów zaproponował też poprawki m.in. do przepisów o kosztach finansowania dłużnego i dokumentowaniu tzw. transakcji rajowych.

Zasadniczo nowelizacja ma wejść w życie z początkiem 2023 r., ale niektóre zmiany (np. dotyczące transakcji rajowych i spółek holdingowych) mogłyby być stosowane z mocą wsteczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00