Uzyskanie dotacji na żłobek
Wiele przedsiębiorczych osób rozważa decyzję o uruchomieniu żłobka. Na szkoleniach pojawiają się często pytania dotyczące m.in. możliwości i warunków pozyskania dofinansowania ze środków gmin. Nie zawsze bowiem w praktyce jednostki samorządu terytorialnego (JST) prowadzą otwartą politykę sprzyjająca rozwojowi tego typu placówek. Odpowiadamy na wybrane pytania związane z uzyskaniem dotacji. ©℗
O co przedsiębiorcy pytają na szkoleniach
Możliwości pozyskania wsparcia
pytanie Moja gmina ze środków unijnych uruchomiła żłobek na 40 miejsc, jednak to za mało jak na potrzeby rodziców. Dysponuję pomieszczeniami, które spełniają warunki na uruchomienie żłobka, jednak wójt poinformował mnie, że gmina nie posiada środków, aby wesprzeć moją działalność. Tymczasem w gminnym żłobku są tylko opłaty za żywienie. Dlaczego w placówce, którą zamierzam prowadzić, rodzice musieliby płacić więcej? Czy gmina nie powinna dać mi dotacji?
odpowiedź Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (zwana powszechnie ustawą żłobkową) nie przypisała gminom organizacji i prowadzenia takiej opieki jako obowiązkowego zadania własnego. Dała im jedynie taką możliwość. To zatem gmina decyduje, czy i w jakiej formie podejmie się prowadzenia żłobków lub klubów dziecięcych czy też zatrudniania dziennych opiekunów. Aby na terenie danej JST funkcjonowała zorganizowana, zinstytucjonalizowana opieka nad dziećmi w wieku do lat trzech, gmina nie musi być oczywiście podmiotem prowadzącym taką działalność. Może być np. jej inicjatorem, może ją także wspierać, w tym poprzez udzielanie dotacji. To, czy takie działania podejmie, jest jej suwerenną decyzją.