Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-07-11

Będą zmiany w przedawnieniu, blokowaniu kont, zapłacie i zwrocie podatku

Fiskus będzie mógł blokować nie tylko firmowe rachunki przedsiębiorców, lecz także oszczędnościowe. Termin blokady zostanie wydłużony z 72 godzin do 96 godzin. Skończy się za to instrumentalne wszczynanie postępowań karnych skarbowych

Fiskus nie odda nadpłaconego podatku, gdy ciężar zawyżonej daniny poniósł konsument, płacąc więcej za towar i usługę, dzięki czemu sprzedawca nie poniósł finansowego uszczerbku.

Urząd skarbowy będzie mógł natomiast umorzyć podatek jeszcze przed terminem jego płatności.

Osoba trzecia będzie mogła zapłacić daninę za podatnika w wysokości do 5 tys. zł, a nie jak dziś - 1 tys. zł.

Wszystko to wynika z projektu nowelizacji ordynacji, do którego dotarł DGP. Nowelizacja co do zasady ma wejść w życie 1 czerwca 2023 r., ale zmiany w blokowaniu rachunków przedsiębiorców zaczęłyby obowiązywać od 2024 r.

Więcej blokad i wstrzymanych przelewów

Dzięki projektowanym zmianom fiskus mógłby blokować:

rachunki oszczędnościowe i oszczędnościowo-rozliczeniowe osoby fizycznej będącej przedsiębiorcą (z wyłączeniem rachunku rodzinnego) oraz

rachunki terminowej lokaty oszczędnościowej, którą założył przedsiębiorca.

Obecnie mogą być blokowane wyłącznie firmowe rachunki rozliczeniowe, lokaty terminowe, rachunki członka spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej oraz rachunki VAT (art. 119zg pkt 5).

MF tłumaczy, że takie uszczelnienie przepisów o Systemie Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej (STIR) jest konieczne, bo obecnie podejrzani przedsiębiorcy unikają blokad w ten sposób, że ignorują obowiązek rozliczania się za pomocą rachunków rozliczeniowych i realizują płatności za pośrednictwem rachunków prywatnych. Na nich też gromadzą swoje oszczędności.

Wydłużony miałby zostać czas blokady - z 72 godzin do 96 godzin (art. 119zv par. 1). Dzięki temu fiskus zyskałby czas na zgromadzenie dowodów, które skutecznie uprawdopodobniałyby, że niezbędne może być kolejne wydłużenie blokady na trzy miesiące, bo zachodzi uzasadniona obawa, że przedsiębiorca nie wykona zobowiązania na kwotę przekraczającą równowartość 10 tys. euro (art. 119zw).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00