Porada
Już za dwa tygodnie kończy się drugi kwartał, więc jednostki będą musiały przygotować sprawozdania Rb-N
• W zeszłym tygodniu nadpłacono fakturę od firmy dostarczającej materiały biurowe. Na skutek tego niedopatrzenia po stronie gminy powstała należność. Czy taka kwota podlega wykazaniu w kwartalnym sprawozdaniu Rb-N ? Jeśli tak, to w jakiej pozycji? Czy właściwa będzie pozycja N.4.1.?
Z podanego zapytania należy wnioskować, że gmina nadpłaciła za fakturę wystawioną przez zewnętrzną firmę. W znaczeniu finansowym na koniec II kw. gmina ma więc należność. Wskazana kwota powinna mieć odzwierciedlenie w sprawozdawczości, w tym przypadku w sprawozdaniu Rb-N. Dla przypomnienia z par. 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra finansów funduszy i polityki regionalnej z 17 grudnia 2020 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (dalej: rozporządzenie z 17 grudnia 2020 r.) wynika, że Rb-N to kwartalne sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych - wzór tego sprawozdania stanowi załącznik nr 3 do ww. aktu wykonawczego. Jak zaś postanowiono w par. 2 ust. 2 ww. rozporządzenia, sprawozdania Rb-Z, Rb-UZ, Rb-N oraz Rb-ZN są sprawozdaniami wykorzystywanymi do celów statystycznych. Podstawą ich sporządzenia jest ewidencja księgowa jednostki oraz sprawozdania lub inne wiarygodne dokumenty poświadczające istnienie danego zobowiązania lub należności.
Z punktu widzenia podanego zapytania kluczowe informacji są jednak zawarte w załączniku nr 8 pn. „Instrukcja sporządzania sprawozdań” rozporządzenia z 17 grudnia 2020 r. W par. 13 tej instrukcji ustawodawca wyszczególnił w układzie przedmiotowym różne należności, w tym:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right