Koniec epidemii to (nie)nowe ujęcia w księgach rachunkowych
Z końcem maja odchodzą do lamusa niektóre uproszczenia, np. w uldze na złe długi, w amortyzacji środków trwałych związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 czy w darowiznach przeznaczanych na ten cel. Wraca też CIT od nieruchomości komercyjnych. Te oraz inne zmiany trzeba odpowiednio pokazać na kontach
To, na co księgowi muszą zwrócić uwagę, jest przede wszystkim spowodowane zakończeniem obowiązywania pewnych uproszczonych rozwiązań i preferencji na gruncie podatkowym. Ale że księgi rachunkowe są jednocześnie księgami podatkowymi, to trzeba wiedzieć, jak je pokazać na kontach, aby później właściwie odzwierciedlić w sprawozdaniu finansowym.
Podatek od budynków
Od 1 czerwca 2022 r. wraca obowiązek opłacania podatku od budynków. Spoczywa on na m.in. właścicielach hoteli, magazynów, centrów handlowych i innych budynków przeznaczonych na wynajem. Zwolnienie wprowadzone w związku z pandemią obowiązuje w odniesieniu do przychodów ustalonych do końca miesiąca, w którym został odwołany stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19. Podatek ten trzeba więc będzie naliczać i wpłacać za miesiące od czerwca 2022 r. na zasadach określonych w art. 30g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 872; dalej: ustawa o PIT) i art. 24b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1800; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 872 - dalej: ustawa o CIT). Oznacza to, że w czerwcu powinien zostać policzony należny podatek za czerwiec, a opłacić go trzeba nie później niż do 20 lipca 2022 r.