W trudnych czasach warto czasem zmienić politykę rachunkowości
Ostatnie miesiące to czas, gdy bardzo dynamicznie następują zmiany cen surowców i energii. Przedsiębiorcy próbują podejmować różne kroki zaradcze przed zapowiadanym wakacyjnym szczytem wzrostów cen, w tym przede wszystkim paliw. Dziś wskazujemy, jak odzwierciedlić te kroki w księgach oraz kiedy jest konieczna zmiana przyjętych zasad rachunkowości, a kiedy należy dokonać tylko jej aktualizacji. Przypomnimy też, czy i kiedy w sprawozdaniu za 2021 r.konieczne są ujawnienia zdarzeń po dniu bilansowym.
Zmiany wartości cen surowców oraz kursów walut to ogromne wyzwanie nie tylko dla zarządzających podmiotami gospodarczymi, lecz także dla ich księgowych. Podejmowane są różne kroki związane z chęcią zmniejszenia negatywnych skutków tych zmian. Niektóre jednostki zastanawiają się nawet, czy nie zmienić polityki rachunkowości w zakresie zasad wyceny aktywów i pasywów. Tymczasem ta decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana.
I tak zmiana polityki rachunkowości tylko z powodu chęci uniknięcia pokazywania negatywnych zmian na rynku nie jest możliwa. Będzie to manipulacja, a więc czyn, który jest niedopuszczalny - rachunkowość ma za zadanie przecież wiernie i rzetelnie odzwierciedlać zdarzenia gospodarcze, jakie mają miejsce w jednostce. Można natomiast wprowadzić zmiany polityki rachunkowości w celu lepszego odzwierciedlenia zmienności na rynku. Oczywiście w granicach, które są przewidziane w ustawie o rachunkowości (dalej: u.r.).