14 pytań o najnowsze zmiany w pracowniczych programach emerytalnych
Zmiany w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych (dalej: ustawa o PPE) wchodzą w życie w większości 1 lipca 2022 r., a tylko niektóre 1 stycznia 2023 r. Wprowadziła je ustawa z 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych oraz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Dziś podpowiadamy, na co zwłaszcza powinni zwrócić uwagę pracodawcy i obsługujące je biura rachunkowe.
1. Jakie dodatkowe obowiązki nałożono na pracodawców?
Pracodawcy będą mieć obowiązek przekazywania Polskiemu Funduszowi Rozwoju informacji o liczbie pracowników i uczestników PPE zatrudnionych u danego pracodawcy na 1 stycznia i na 1 lipca w danym roku kalendarzowym. Oświadczenie to jest przekazywane w postaci elektronicznej albo papierowej do 31 stycznia i do 31 lipca w danym roku kalendarzowym.
2. Z jakiego obowiązku pracodawca został zwolniony?
To już nie pracodawca, a instytucja zarządzająca ma obowiązek przekazania organowi nadzoru (Komisji Nadzoru Finansowego) rocznej informacji dotyczącą realizacji programów. Ponadto to zarządzający będzie miał obowiązek zgłosić do rejestru programów zmiany danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2 ustawy o PPE w terminie 30 dni od zaistnienia tych zmian. Dopiero KNF zawiadomi o tych zmianach pracodawcę.