Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-04-22

Bolesna niezależność

Odejście od rosyjskich surowców będzie wymagać od nas wielu wyrzeczeń. Jeśli nie zdecydujemy się na nie, czeka nas potężny wzrost cen

W środę premier Morawiecki zapowiedział dwukrotne zwiększenie nakładów na „Kolej plus”. Budżet programu wzrośnie do 11 mld zł, które zostaną przeznaczone na odbudowę zlikwidowanych połączeń oraz modernizację istniejących. Według rządu nowe inwestycje mają ograniczyć wykluczenie komunikacyjne wielu spośród nas. W czasie wojny w Ukrainie program ten nabiera dodatkowego znaczenia: szybki rozwój komunikacji zbiorowej może być fundamentem strategii uniezależniania się od paliw kopalnych z Rosji.

Oczywiście można sobie wyobrazić, że jedynie zmienimy dostawców, nie podejmując zmian strukturalnych. Taka operacja wywołałaby jednak ogromną inflację, gdyż nowi sprzedawcy z pewnością zechcą wykorzystać sytuację do podniesienia cen. Redukcja zużycia surowców energetycznych po zerwaniu z importem paliw ze Wschodu może nadmiernej inflacji zapobiec. Ale to będzie wymagać daleko idącej zmiany nawyków i korekty stylu życia, które dla wielu będą nieprzyjemne. Niestety, zdobywanie niezależności - nieważne, czy od rodziców, pracodawcy, czy agresywnego reżimu - na początku bywa bolesne, a pozytywne efekty dostrzega się po kilku latach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00