Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-04-06

Niewielkie zainteresowanie dobrowolnym KSeF

W Krajowym Systemie e-Faktur zanotowano na razie 258 uwierzytelnień - wynika z danych Ministerstwa Finansów przekazanych w odpowiedzi na pytanie DGP

To niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że w systemie może się uwierzytelnić kilka osób z jednej firmy, i to zarówno po stronie wystawiających faktury, jak i je odbierających.

Powodzeniem cieszy się natomiast system testowy. Dane MF pokazują, że w systemie udostępnionym do testowania (w tzw. środowisku testowym) odnotowano do tej pory aż 1 009 827 uwierzytelnień. Wystawiono 6 844 374 faktury testowe.

Ministerstwo Finansów szacowało, że już w tym roku zainteresowanych korzystaniem z KSeF może być ok. 10 proc. podmiotów. Resort przyznaje jednak: „zarówno nasze informacje, jak i sygnały z zewnątrz potwierdzają, że firmy mają własny harmonogram przechodzenia na KSeF i w dużej mierze może to nastąpić w trzecim lub czwartym kwartale tego roku”.

Na razie dobrowolny

Krajowy System e-Faktur działa od 1 stycznia 2022 r. i na razie jest dobrowolny. Zmieni się to prawdopodobnie już w 2023 r. Ministerstwo Finansów dąży bowiem do tego, aby wystawianie ustrukturyzowanych faktur stało się obowiązkowe. Zgodziła się już na to Komisja Europejska. Teraz MF czeka jeszcze na akceptację Rady UE (patrz: „KE zgodziła się na obowiązkową e-fakturę”, DGP nr 63/2022).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00