Artykuł
Zmiany w PIT korzystne dla większości podatników
Z 17 proc. do 12 proc. zmniejszy się dolna stawka skali podatkowej. Zniknie ulga dla klasy średniej. Częściowo składkę zdrowotną będą mogli odliczać przedsiębiorcy płacący liniowy PIT, ryczałt ewidencjonowany lub według karty podatkowej
Utrzymany zostanie próg skali 120 tys. zł i kwota wolna 30 tys. zł.
Niższy podatek będzie pobierany już po wejściu w życie projektowanej ustawy, co jest planowane na 1 lipca 2022 r., i już na etapie poboru zaliczek na PIT. Natomiast stateczny zysk ze zmian będzie odczuwalny przy rozliczeniu rocznym za 2022 r.
Zmiany bowiem, choć mają wejść w życie już 1 lipca br., to w dużej mierze będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskiwanych od 1 stycznia br.
Opublikowany w minionym tygodniu projekt zakłada przede wszystkim zmiany w trzech ustawach: o PIT, zdrowotnej i o systemie ubezpieczeń społecznych, a także w samym Polskim Ładzie, czyli ustawie z 29 października 2021 r. (Dz.U. poz. 2105 ze zm.).
Nie przewidziano natomiast w ustawie o CIT, a więc i w minimalnym podatku dochodowym.
Z ulgi zero PIT nie skorzystają seniorzy, którzy wrócą na rynek pracy z renty lub emerytury. Ta zmiana wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2023 r.
Podczas piątkowego spotkania z Radą Przedsiębiorczości wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział zmiany w CIT, w tym nowy kształt podatku minimalnego. Pracodawcy namawiali wiceministra, żeby nie „udoskonalać” podatku minimalnego, tylko po prostu go zlikwidować.
Kto już wybrał, nie zmieni
Przedsiębiorcy, którzy do 21 lutego wybrali formę opodatkowania, nie będą mogli w tym roku jej zmienić (chyba że zlikwidują biznes, wyrejestrują działalność gospodarczą, a następnie zarejestrują ją na nowo).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right