Artykuł
Walka bez (bliskiego) końca
Jakość powietrza w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Zmiany w rządowym programie mają to z mienić. Zdaniem ekspertów to na pewno krok w dobrym kierunku, ale powinny być kolejne
Główną przyczyną smogu w naszym kraju jest tzw. niska emisja pochodząca przede wszystkim ze spalania niskiej jakości węgla i śmieci. Dlatego niezbędna jest jak najszybsza wymiana nieefektywnych kotłów zasilanych paliwami stałymi na nowoczesne ogrzewanie gazowe i pompy ciepła, a także przyjmowanie zakazów palenia węglem i drewnem.
W inwestycjach wsparcie stanowią ogólnopolskie rządowe programy. Pierwszy to Stop Smog, który obowiązuje od 2018 r. i pomaga sfinansować inwestycje zmierzające do termomodernizacji gospodarstw domowych, likwidacji bądź wymiany dotychczasowych źródeł ciepła czy podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej osobom najuboższym, których nie stać na ocieplenie domu i wymianę pieca. Jest realizowany przez gminy, jednak stroną porozumienia w ich imieniu może być również powiat, związek międzygminny lub - w województwie śląskim - związek metropolitalny. Wysokość dofinansowania dla gmin do 100 tys. mieszkańców wynosi do 70 proc. współfinansowania, a powyżej 100 tys. - poniżej 70 proc. współfinansowania. Średni koszt realizacji przedsięwzięcia nie może natomiast przekroczyć 53 tys. zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right