Artykuł
Można odzyskać zawyżony VAT, wykazany na paragonie
Nadpłatę odzyska również ten, kto przerzucił ciężar zawyżonego podatku na konsumentów i wskutek tego nie poniósł uszczerbku majątkowego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w 24 wyrokach
Za chybione sąd uznał odwoływanie się przez fiskusa do uchwały Izby Gospodarczej NSA z 22 czerwca 2011 r. (sygn. akt I GPS 1/11). Podkreślił, że ma ona moc wiążącą w odniesieniu do podatku akcyzowego i sprzedaży energii elektrycznej. Natomiast w VAT ciężar ekonomiczny podatku zawsze ponosi ostateczny konsument. Zawsze więc można byłoby twierdzić, że podatnik, który nadpłacił VAT, nie ponosi ciężaru ekonomicznego tej daniny. W rezultacie - jak stwierdził NSA - gdyby przyjąć za zasadne stanowisko organów podatkowych, to nikt nie mógłby uzyskać zwrotu nadpłaty VAT - ani sprzedawca, ani konsumenci.
Kto dostanie zwrot
Problem ten istnieje od dawna, a sprowadza się do pytania, czy podatnik VAT, który wykazał na paragonie wyższą stawkę VAT niż należna (np. 8 proc. zamiast 5 proc.), ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaty i czy nie będzie to dla niego bezpodstawnym wzbogaceniem, skoro ciężar podatku przerzucił już na konsumenta (z reguły anonimowego).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right