Artykuł
patronat dgp
Konieczna jest apolityczna i dobrze opłacana służba cywilna
Historia służby cywilnej w Polsce jest nierozłącznie związana z budową silnego i sprawnego państwa. Jej rola szczególnie wzrasta podczas kryzysów (np. finansowych, humanitarnych, pandemii), ale jest ona również niezbędnym elementem codziennego funkcjonowania państwa i wykonywania efektywnie jego funkcji
Przedstawiamy rekomendacje uczestników międzynarodowej konferencji naukowej „100-lecie polskiej służby cywilnej”, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim (patrz ramka).
prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW:
■ W Polsce należy uporządkować prawo urzędnicze i stworzyć jeden korpus urzędniczy – obejmujący administrację rządową, państwową i samorządową – a jego regulacje winne być oparte na zasadach prawa publicznego. Umożliwi to mobilność kadr urzędniczych oraz wywoła efekt tzw. zwinności administracji, szczególnie istotnej w sytuacjach kryzysowych. Problem upolitycznienia służby cywilnej (s.c.) winien być rozwiązany przez zwiększenie ochrony członków korpusu s.c. przed ingerencją partyjną osób aktualnie sprawujących władzę. Upolitycznienie wpływa bowiem negatywnie na jakość i efektywność pracy s.c.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right