Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-02-28

Home office może być zagranicznym zakładem

Zagraniczna firma, która rozpocznie zdalną współpracę z polskim pracownikiem, powinna płacić CIT w Polsce od uzyskanych tu dochodów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zatrudniony prowadzi działalność przygotowawczą lub pomocniczą dla swojego pracodawcy

Takie wnioski płyną z wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych - jednego najnowszego, drugiego już prawomocnego.

Najnowszy to wyrok WSA w Gliwicach z 31 stycznia 2022 r. (sygn. akt I SA/Gl 1340/21). Podobnie orzekł wcześniej WSA w Warszawie w prawomocnym wyroku z 28 stycznia 2020 r. (sygn. akt III SA/Wa 616/19).

Nie zgadzają się z tym eksperci.

- Wykładnia, zgodnie z którą każdorazowe zatrudnienie pracownika w systemie home office przez zagranicznego pracodawcę oznacza powstanie w Polsce stałej placówki, jest absurdalna - komentuje Józef Banach, radca prawny i partner w Ontilo.

Jego zdaniem inaczej należy podejść do sytuacji, w której zatrudniony staje się de facto przedstawicielem (zależnym agentem) obcej firmy na naszym rynku i angażuje się w jej działalność w Polsce (np. poprzez pozyskiwanie dla niej polskich klientów), a inaczej, gdy zatrudni ona pracownika, aby wykonywał on dla niej w swoim domu taką samą pracę jak zagraniczni pracownicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00