Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-02-28

Jaki CIT i VAT przy udzieleniu rabatu udokumentowanego e-fakturą

Y sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) jest dystrybutorem nieelektrycznych artykułów gospodarstwa domowego (serwisy, kubki, garnki itp.). Spółka 26 stycznia 2022 r. sprzedała przedsiębiorcy (prowadzącemu sklep spożywczo-przemysłowy) garnki o łącznej wartości 2460 zł (VAT 460 zł). Sprzedaż, za zgodą nabywcy, została udokumentowana fakturą ustrukturyzowaną (z Krajowego Systemu e-Faktur) z 26 stycznia 2026 r. Spółka 25 lutego 2022 r. przyznała przedsiębiorcy 10 proc. rabatu (łącznie w kwocie 246 zł brutto). Rabat został udokumentowany fakturą korygującą (w postaci faktury ustrukturyzowanej z KSeF) wystawioną 25 lutego 2022 r.

Przychody od tej dostawy oraz VAT zostały rozliczone przez spółkę w styczniu 2022 r. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Pomiędzy spółką a przedsiębiorcą nie zachodzą jakiekolwiek powiązania. Jak spółka powinna rozliczyć na gruncie VAT i CIT udzielony przedsiębiorcy rabat udokumentowany fakturą ustrukturyzowaną? ©℗

VAT

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Przy czym towary to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku (art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT). Podstawowa stawka VAT, która ma zastosowanie do dostawy garnków, wynosi obecnie 23 proc. (art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00