Artykuł
W estońskim CIT lepiej wstrzymać się z zaliczkami na dywidendy
Jeśli spółka na estońskim CIT wypłaca wspólnikowi w ciągu roku zaliczkę na dywidendę, to łącznie podatek wynosi 39 proc. - uznał dyrektor KIS w interpretacji dotyczącej 2021 r. Od 2022 r. podatek powinien być dużo niższy, ale eksperci ostrzegają przed wypłatami zaliczek
Estoński CIT polega zasadniczo na tym, że spółka płaci podatek (ryczałt od dochodów spółek) dopiero w momencie wypłaty zysków wspólnikom. Obowiązuje też zasada, że w przypadku wypłat z zysku od PIT wspólnika można odjąć część CIT uiszczonego przez spółkę. Dzięki temu tzw. efektywna stawka opodatkowania od wypłaty zysków wynosi 20 proc. w przypadku małych podatników oraz 25 proc. u pozostałych.
- Okazuje się jednak, że nie każda wypłata zysków może korzystać z tak atrakcyjnego sposobu opodatkowania - przyznaje Piotr Bulejak, doradca podatkowy z Kancelarii Radców Prawnych Leszek Czarny, Wojciech Budny i Wspólnicy.
W interpretacji indywidualnej z 27 stycznia 2022 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.981.2021.4.DJ) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał bowiem, że nie można pomniejszyć PIT wspólnika o podatek uiszczony przez spółkę opodatkowaną estońskim CIT, jeśli spółka w trakcie roku wypłaci wspólnikowi zaliczki na dywidendę. Łączny podatek od spółki i wspólnika mógłby wynieść wtedy nawet 39 proc. (od 2022 r. - 35 proc.) - 20 proc. od spółki i 19 proc. od wspólnika - bo nie można zastosować mechanizmu odliczenia jednego podatku od drugiego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right