Zakup kontrolowany: jakie obowiązki i uprawnienia ma przedsiębiorca
Polski Ład wprowadził nowy rodzaj kontroli, czyli nabycie sprawdzające zwane również zakupem kontrolowanym. Urzędnicy fiskusa mogą je przeprowadzić u każdego, kto prowadzi sprzedaż na rzecz konsumentów, czyli w sklepach, punktach usługowych itp. Jak przebiega taka kontrola i jakie prawa i obowiązki ma sprawdzany przedsiębiorca?
Nabycie sprawdzające to nowa procedura kontrolna w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: ustawa o KAS). Do końca 2021 r. takie zakupy były również realizowane, ale na podstawie innych procedur oraz bez specjalnego budżetu na ten cel. Procedura ta została określona w nowo dodanym do ustawy rozdziale 1b. Zasadniczo chodzi o zweryfikowanie, czy podatnik wywiązuje się z obowiązków dotyczących ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz wydawania nabywcy paragonu fiskalnego (art. 94k ustawy o KAS). Mówiąc prościej: czy sprzedaż została zarejestrowana w kasie, a kupujący dostał paragon.
Każdy przedsiębiorca sprzedający towary i usługi konsumentom powinien zapoznać się z tą procedurą, ale de facto najlepszą obroną jest rzetelne wypełnienie obowiązku wystawienia paragonu - przyznają eksperci. W takiej sytuacji urzędnik nie ma podstaw do ukarania ani firmy, ani pracownika.
- Nabycie sprawdzające to tak naprawdę nic innego niż legalna prowokacja urzędników skarbowych - przyznaje Jacek Aninowski, dyrektor generalny ds. obsługi postępowań w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy. W praktyce - jak tłumaczy - będący incognito pracownik organu podatkowego może przyjść np. do sklepu spożywczego i kupić bułkę, żeby sprawdzić, czy sprzedaż ta zostanie nabita na kasę lub też czy otrzyma paragon. Urzędniczka może również udać się do fryzjerki na balejaż (usługa fryzjerska), aby sprawdzić te dwie kwestie.