Uproszczona amortyzacja nie przy leasingu finansowym
Uproszczona amortyzacja dotyczy tylko nieruchomości wynajmowanej, wydzierżawianej albo używanej przez właściciela. Nie jest nim korzystający na podstawie umowy leasingu finansowego - orzekł NSA
Chodziło o kobietę, która w ramach działalności gospodarczej zajmuje się obrotem nieruchomościami, ich wykańczaniem, wynajmem itp. W związku z tym wzięła w leasing finansowy kilkanaście budynków mieszkalnych, które zamierzała wynajmować osobom fizycznym.
Leasing finansowy uprawnia ją do amortyzowania nieruchomości. Spór z fiskusem sprowadzał się do tego, czy podatniczka może stosować amortyzację uproszczoną, zgodnie z art. 22g ust. 10 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala przyjąć w każdym roku podatkowym - jako wartość początkową - kwotę wynikającą z przemnożenia przez 988 zł liczby metrów kwadratowych „wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela” powierzchni. W tamtym stanie prawnym dotyczyło to zarówno budynków mieszkalnych, jak i lokali mieszkalnych. Od 1 stycznia 2022 r. weszła w życie zmiana przepisu (patrz: ramka).