Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-01-19

Rośnie liczba zabezpieczeń na majątku podatników

Od stycznia do końca listopada 2021 r. organy podatkowe wydały o połowę więcej decyzji o zabezpieczeniu majątkowym niż w całym 2020 r. Zmniejszyła się natomiast liczba postanowień o nadaniu decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności

Tak wynika z odpowiedzi biura prasowego Ministerstwa Finansów na pytanie DGP.

Zdaniem niektórych ekspertów wzrost liczby decyzji o zabezpieczeniu majątkowym może być konsekwencją uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2021 r. (sygn. akt I FPS 1/21). NSA zakwestionował w niej wieloletnią praktykę organów podatkowych polegającą na instrumentalnym wszczynaniu postępowań karnych skarbowych - w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia podatkowego.

Teraz - jak twierdzi Andrzej Wapowski, radca prawny i menedżer w Enodo Advisors - nastąpiła zmiana taktyki. Z jego doświadczeń wynika, że „zamiast wszczynania postępowania karnego skarbowego, które może nie wywołać oczekiwanego przez organ skutku, zaczęto stosować inne środki, aby twierdzić, że termin przedawnienia nie upłynął. Zaczęto koncentrować się na regulacjach ordynacji podatkowej dotyczących zabezpieczenia i egzekucji zobowiązań podatkowych oraz na przepisach ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji” - napisał doradca w artykule „Zapobieganie przedawnieniom. Nowa taktyka organów podatkowych” (DGP nr 250/2021).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00