Przyspieszenie procedur obowiązujących obcokrajowców – czy tym razem się uda?
Cudzoziemcy stanowią uzupełnienie kadrowe w wielu branżach, jednak przepisy ich dotyczące wciąż są pełne luk i niejasności, które wymagają poprawy. W chwili oddania niniejszego artykułu do druku projekt zmiany ustawy o cudzoziemcach trafił już do Sejmu. Niektóre omawiane rozwiązania mogą więc jeszcze ulec zmianie w wyniku prac komisji sejmowych.
W praktyce obserwujemy, że cudzoziemcy często otrzymują ofertę zmiany pracodawcy niedługo po uzyskaniu zezwolenia na pobyt czasowy. W pewnym sensie jest to marnotrawstwo wysiłków prowadzących do legalizacji dalszego pobytu w Polsce. Cudzoziemiec po zmianie pracodawcy w wielu przypadkach musi wystąpić o zezwolenie na pobyt od nowa. Planowane zmiany w ustawie o cudzoziemcach mogą to zakończyć.
Najbardziej rewolucyjną zmianą wydaje się możliwość łatwiejszej zmiany pracodawcy. Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę to podstawowe zezwolenie pobytowe dla obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce. Obecnie to zezwolenie jest wydawane w związku z zatrudnieniem dla konkretnego pracodawcy i nie ma możliwości jego zmiany. Ma to ulec zmianie. Posiadacze zezwolenia na pobyt czasowy i pracę nabędą możliwość modyfikacji zezwolenia w zakresie podmiotu zatrudniającego. W ten sposób unikną składania nowego wniosku przy każdej zmianie pracodawcy.