Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-10-23

Jak rozliczyć zakup i sprzedaż samochodu w procedurze marży

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny), który zajmuje się sprzedażą używanych samochodów, nabył 12 października 2021 r. taki pojazd od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zamieszkałej w Polsce za 20 000 zł. W momencie zakupu samochód znajdował się w Polsce. Transakcja została udokumentowana umową kupna-sprzedaży. Należność za nabyte auto przedsiębiorca uregulował gotówką. Przedsiębiorca sprzedał (dostawa krajowa) ten samochód 25 października 2021 r. niepowiązanej firmie X za 22 460 zł. Tego samego dnia pojazd został wydany wraz z dowodem rejestracyjnym i innymi dokumentami, m.in. kartą pojazdu. Sprzedaż samochodu przedsiębiorca rozliczył w procedurze VAT marża dla towarów używanych. Transakcja została udokumentowana wyłącznie fakturą VAT marża, którą wystawiono 25 października 2021 r. Tego samego dnia przedsiębiorca otrzymał także całość zapłaty na rachunek firmowy.

Przedsiębiorca rozlicza PIT na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową, a VAT i zaliczki na PIT opłaca na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć VAT, PCC i PIT przy zakupie i sprzedaży tego samochodu osobowego (nabytego w celu odprzedaży)? ©℗

VAT

Podatek naliczony

W omawianej sytuacji samochód osobowy został nabyty od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Przy nabyciu tego pojazdu nie wystąpił zatem podatek naliczony.

Dostawa tego samochodu opodatkowana jest na zasadach marży. Stosownie do art. 120 ust. 19 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT. W analizowanej sprawie przy nabyciu pojazdu nie wystąpi jednak w ogóle podatek naliczony.

Podatek należny

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Z kolei przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00