Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-10-17

Odnawialne źródła energii: rynek musi się zmierzyć z kolejną nowelizacją

Niewątpliwie najważniejszą wiadomością dla wszystkich firm jest wydłużenie obecnych systemów wsparcia do 2047 r. Zniesiono też obowiązek uzyskiwania koncesji dla instalacji o mocy od 500 kW do 1 MW. Ale to nie koniec zmian. Mniej korzystne będą zasady rozliczania dodatniego salda

Ustawa z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii i niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja) została opublikowana 15 października w Dzienniku Ustaw pod poz. 1873. Przewiduje ona wiele zmian, m.in. w ustawie z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 610; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1467; dalej: ustawa OZE), istotnych z punktu widzenia realizacji oraz eksploatacji instalacji OZE, a w szczególności ich uczestnictwa w systemie wsparcia (zwłaszcza w ramach aukcji OZE). Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (czyli 30 października), jedynie dla niektórych zmian przewidziano dłuższe vacatio legis.

Wystarczy wpis do rejestru

Ułatwienia już za kilka tygodni czekają tych, którzy inwestują w instalacje o mocy od 500 kW do 1 MW. Takie instalacje nie będą musiały uzyskiwać koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej, wydawanej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Dotychczas instalacje OZE o mocy zainstalowanej elektrycznej do 500 kW (tzw. małe instalacje) zwolnione były z obowiązku uzyskiwania koncesji. Zamiast tego podlegają jedynie obowiązkowi wpisu do „Rejestru wytwórców energii w małej instalacji” (MIOZE).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00