Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-10-17

Inwestorzy szybciej oddadzą nadwyżkę ze sprzedaży prądu

Saldo rozliczą co trzy lata, a nie dopiero po piętnastu. I to jest zła wiadomość. Dobra jest zaś taka, że ustawodawca przewidział długi okres przejściowy. A dla tych, którzy dopiero wchodzą na rynek OZE, ułatwił procedurę i instalacje do 1 MW dopuszcza bez koncesji

To jedne z ważniejszych nowości, które wprowadzi ustawa z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii i niektórych innych ustaw (Dz.U. 1873). Warto się z nimi zapoznać, ponieważ mogą wpłynąć na prowadzenie energetycznych biznesów - zarówno na plus, jak i na minus. A zainteresowanie stosunkowo niewielkimi instalacjami odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza fotowoltaiką, jest obecnie bardzo duże. Urząd Regulacji Energetyki mówi o tysiącach zgłoszeń.

Mały już nie tak mały

Już niedługo tym wszystkim inwestującym w produkcję prądu ma być łatwiej. Ustawodawca zdecydował bowiem w nowelizacji o rozszerzeniu zwolnień z koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej na instalacje OZE o zainstalowanej mocy elektrycznej do 1 MW. To ruch w dobrym kierunku, ponieważ w przypadku koncesji wydawanych przez prezesa URE procedura jest dłuższa i wymaga więcej formalności. Do tej pory z obowiązku uzyskiwania koncesji zwolnione były tylko małe instalacje do 500 kW. By mogły działać, wystarczyło złożyć wniosek i uzyskać wpis do rejestru wytwórców energii w małych instalacjach OZE (MIOZE). Po zmianach z prostej ścieżki skorzystają także te o mocy do 1 MW. - To dobre rozwiązanie - mówi Katarzyna Szwed -Lipińska, dyrektor departamentu źródeł odnawialnych w URE. - Przedsiębiorcom będzie łatwiej, a przy okazji podział instalacji na małe i duże będzie spójny z podziałem koszyków aukcyjnych, bo one dzielone są również do 1 MW i powyżej 1 MW - dodaje urzędniczka (wyjaśnijmy: system aukcyjny jest sposobem wsparcia inwestycji w OZE).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00