Artykuł
procedury
Spór o podatkową jednomyślność
Osiem państw unijnych twierdzi, że przyjęcie nowelizacji dyrektywy przez Radę UE mogło nastąpić z naruszeniem prawa. Nie wykluczają złożenia skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE
Spór toczy się o tryb przyjęcia tej nowelizacji – czy powinno to nastąpić większością głosów, czy jednomyślnie.
Chodzi o przegłosowane 28 września br. przez Radę Unii Europejskiej przepisy nakazujące największym międzynarodowym korporacjom publikację sprawozdań z ich rozliczeń z podatku dochodowego.
Nowelizacja dyrektywy 2013/34/EU musi zostać jeszcze zaaprobowana przez Parlament Europejski. Potem poszczególne kraje miałyby 18 miesięcy na wdrożenie nowych przepisów do swojego prawa.
Zmiany jeszcze nie obowiązują, ale już budzą kontrowersje – z całkiem innego powodu. Osiem państw uważa, że przyjęty przez Radę UE tryb uchwalenia nowelizacji to niebezpieczny precedens, który może pozwolić instytucjom unijnym na zmiany regulacji podatkowych bez zachowania zasady jednomyślności. Istnieje obawa, że największe państwa unijne mogą w ten sposób przeforsować wiele korzystnych dla siebie zmian w podatkach, ignorując obawy innych krajów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right