Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-10-13

Drony znowu w akcji. Do końca listopada gminy mogą się zgłaszać do pilotażowego programu

Janusz Janiszewski: Dzięki systemowi samorządy będą mogły same wykonywać usługi w zakresie monitoringu budynków, obiektów publicznych, infrastruktury krytycznej – linii napowietrznych, rurociągów ciepłowniczych itp.

Janusz Janiszewski p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Janusz Janiszewski p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła nabór partnerów do projektu pilotażowego wdrożenia usługi „Zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na szeroką skalę”. Do końca listopada do programu mogą aplikować gminy, związki i konsorcja gmin. Do czego jest państwu taki pilotażowy program potrzebny?

Zacznijmy od tego, że Polska ma już opracowany, wyjątkowy na skalę światową i jedyny na świecie certyfikowany system PansaUTM do zarządzania dronami i przestrzenią powietrzną, w której się one poruszają. Chcemy ten system rozwijać i w pełni zintegrować, tak by odpowiadał potrzebom przyszłych użytkowników, przedsiębiorców czy samorządów. Dlatego potrzebujemy współpracy z kilkoma samorządami czy ich związkami. PAŻP nie zna przecież do końca potrzeb poszczególnych regionów. Doprecyzowania wymagać będą rozwiązania technologiczne i prawne. Tak więc pilotażowy program organizujemy po to, aby sprawdzić każdy z elementów. Chcemy, by system ten od 2026 r. był w pełni zintegrowany z lokalnymi warunkami i działaniami. Wprawdzie mamy obecnie Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów w Metropolii Górnośląskiej, ale wszystkiego nie jesteśmy w stanie na nim przetestować, bo to gęste skupisko miast i wymaga ustawienia odpowiedniej infrastruktury lotniczej, a na to potrzeba czasu i pieniędzy. Tak więc, by szybko i sprawnie przygotować system zarządzania polską przestrzenią dla dronów, musimy pracować w mniej zatłoczonych lokalizacjach, a wyniki tych prac przenosić na inne przestrzenie nad krajem, niejako je multiplikować.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00