Poradnia podatkowa
- Czy w procedurze OSS są rozliczane także nieodpłatne dostawy towarów
- Jaką kwotę można odliczyć od dochodu w przypadku darowizny zamortyzowanego środka trwałego
- Jaka jest stawka ryczałtu przy świadczeniu usług wysokościowych
Podatnik zarejestrowany do unijnej procedury OSS w związku z dokonywaniem wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość przesyła niektórym klientom (będącym konsumentami) z innych państw Unii Europejskiej prezenty. Czy z tego tytułu podatnik powinien naliczać VAT? Czy powinien stosować stawkę polską czy państwa członkowskiego obdarowanego? Czy przekazania te należy wykazywać w deklaracji VIU-D?
1 lipca 2021 r. do przepisów o VAT wprowadzona została m.in. procedura unijna dotycząca dostaw towarów oraz świadczenia niektórych usług (OSS). W Polsce określają ją znowelizowane art. 130a–130d ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 130a pkt 2 lit. a ustawy o VAT procedura ta ma zastosowanie m.in. do dokonywanych przez podatników dostaw stanowiących wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (WSTO). Z art. 2 pkt 22a ustawy o VAT wynika przy tym, że przez WSTO rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez dostawcę lub na jego rzecz, w tym wtedy, gdy dostawca uczestniczy pośrednio w transporcie lub wysyłce towarów, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy, który nie jest podatnikiem lub będąc podatnikiem nie ma obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, pod warunkiem że dostarczane towary nie są nowymi środkami transportu ani towarami, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz.