Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-09-07

Sprawiedliwa transformacja w regionach po omacku

Terytorialne plany sprawiedliwej transformacji (TPST) niewiele mówią na temat przyszłych miejsc pracy dla pracowników zamykanych kopalń. Często brakuje w nich podstawowych danych

Prace nad planami koordynują urzędy marszałkowskie, które do ich przygotowania powołały specjalne grupy robocze. Pod koniec czerwca plany zostały wysłane do Komisji Europejskiej. Przyjrzały się im Polska Zielona Sieć i Bankwatch Network (CEE), które na początku września opublikowały w tej sprawie raport.

Najpierw diagnoza

Wynika z niego, że kwestia przyszłych miejsc pracy dla ludzi zwalnianych w sektorze górnictwa traktowana jest po macoszemu. W planie dla regionu lubelskiego nie opisano kierunków przyszłego rozwoju regionu ani branż, w których zatrudnienie mogą znaleźć górnicy czy pracownicy firm okołogórniczych. - Brakuje również przedstawienia pomysłów na programy przekwalifikowania górników i pracowników tych firm - podkreślają eksperci. Szczegółowe rozwiązania dotyczące pobudzenia rynku pracy, przedsiębiorczości, przyciągania inwestorów oraz wspierania lokalnych pracodawców i pracowników zajmują niewiele miejsca w dokumencie dla regionu bełchatowskiego. - PGE przedstawiło w dokumencie swoje propozycje projektowe, m.in. budowę farm fotowoltaicznej i wiatrowej, w których na etapie eksploatacji pracowałoby zaledwie 20 osób - zaznaczono w raporcie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00