Artykuł
Niewłaściwe wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych może doprowadzić do podwójnego opodatkowania WSTO
Polskie przepisy dotyczące miejsca opodatkowania wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość wykraczają poza regulacje unijne. Podatnik może więc stosować się bezpośrednio do regulacji dyrektywy VAT, ale nie uwolni go to całkowicie od konieczności gromadzenia dowodów dostawy
Kontynuujemy cykl poświęcony pakietowi VAT e-commerce, wdrożonemu ustawą z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1163). Omawiamy w nim szczegółowo nowe zasady opodatkowania VAT handlu elektronicznego, pokazujemy, jak funkcjonują one w praktyce, a także wyjaśniamy wątpliwości interpretacyjne.
Dotychczas ukazały się teksty:
• „Od 1 lipca jest nowy limit dla wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość” - dodatek Podatki i Księgowość z 26 lipca 2021 r. (DGP nr 142),
• „Tak przebiega rejestracja w One Stop Shop” - dodatek Podatki i Księgowość z 9 sierpnia 2021 r. (DGP nr 152).
Przepisy określające obowiązki ewidencyjne i dokumentacyjne są umieszczone w kilku aktach prawnych, a praktyka ich stosowania dopiero się kształtuje, ponieważ pierwsze deklaracje rozliczające WSTO w ramach procedury OSS zostaną złożone dopiero z końcem października br. Warto jednak zwrócić uwagę na pojawiające się już problemy dotyczące tych obowiązków, które spowodowane są niejasnymi przepisami i mogą być potencjalnie w przyszłości zarzewiem sporów podatników z organami podatkowymi.
Co należy uwzględnić w ewidencji
Prowadzenie właściwej ewidencji WSTO jest jednym z podstawowych obowiązków podatników dokonujących WSTO i rozliczających ją w ramach procedury unijnej w systemie One Stop Shop (OSS) - czyli poprzez złożenie jednej kwartalnej deklaracji w państwie identyfikacji obejmującej wszystkie tego rodzaju transakcje z odbiorcami w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z art. 130d ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1243; dalej: ustawa o VAT) ewidencja ta ma być prowadzona w postaci elektronicznej. Przy czym jest ona ewidencją odrębną od ewidencji zakupów i sprzedaży dla potrzeb VAT umożliwiającej przygotowanie JPK_V7, a wcześniej deklaracji VAT-7.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right