Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-08-18

Przybywa rozbieżności z dyrektywą

Niezgodne z unijnym prawem są przepisy dotyczące ulgi na złe długi, sankcji za błędne rozliczenia, możliwości odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę. Na razie naprawiane są tylko nieliczne

Lista polskich przepisów niezgodnych z dyrektywą VAT jest coraz dłuższa. Wskazują na to kolejne wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przepisy powinny być poprawione, bo wymaga tego zasada harmonizacji podatku od towarów i usług w całej Unii Europejskiej.

Ale Ministerstwo Finansów się nie spieszy. Na razie zaproponowało dostosowanie regulacji w zakresie ulgi na złe długi (a i to nie w pełni) oraz odliczenia podatku przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

Na dostosowanie czekają jeszcze stwierdzone przez TSUE niezgodności dotyczące sankcji VAT i prawa nabywcy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części do kontynuacji odliczeń podatku naliczonego, które przysługiwały zbywcy.

Co może podatnik

Podatnicy mogą wprost powoływać się na dyrektywę, gdy krajowe regulacje nie są z nią zgodne.

- To niestety oznacza konieczność wejścia w spór z fiskusem - zaznacza Daniel Więckowski, doradca podatkowy, partner w LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00