Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-08-07

Jakie skutki w CIT i VAT przy zapłacie za laptopy z pominięciem przymusowego split paymentu

Spółka z o.o. X (podatnik VAT czynny) zajmuje się działalnością handlową, w ramach której wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane VAT. Podmiot ten nabył 9 sierpnia 2021 r. od firmy Y. (podatnik VAT czynny) pięć laptopów (cena jednostkowa netto jednego urządzenia wyniosła 4000 zł). Na udokumentowanie zakupu spółka otrzymała 9 sierpnia 2021 r. (wystawioną tego dnia) fakturę na łączną kwotę 24 600 zł (kwota netto: 20 000 zł, VAT: 4600 zł) z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”. Spółka zapłaciła za nabyte laptopy przelewem na rachunek firmy Y figurujący na białej liście podatników VAT, lecz z powodu błędu pracownika nie zastosowała split paymentu. Nabyte komputery mają służyć do realizacji zadań służbowych przez przedstawicieli handlowych. Rokiem podatkowym X jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Otrzymana faktura nie zawierała wyrazów „metoda kasowa”. Spółka nie zamierza zaliczać nabytych laptopów do środków trwałych firmy, mimo że są one kompletne, zdatne do użytku i mają być używane dłużej niż rok. Jak X powinna rozliczyć wydatki na zakup tych urządzeń w VAT i CIT? ©℗

CIT

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Wydatki poniesione (definitywnie) na nabycie majątku trwałego (m.in. maszyn i urządzeń) nie mogą być, co do zasady, zaliczane w ciężar kosztów uzyskania przychodów stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Kosztem uzyskania przychodów są natomiast odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czyli odpisy amortyzacyjne (art. 15 ust. 6 ustawy o CT).

W analizowanej sprawie spełnione są warunki do zaliczenia nabytych laptopów do środków trwałych spółki, gdyż zostały one nabyte przez nią na własność, są kompletne oraz zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, a ich przewidywany okres używania jest dłuższym niż rok i będą wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Spełnione są zatem przesłanki określone w art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, zgodnie którym amortyzacji podlegają - z zastrzeżeniem art. 16c ustawy o CIT - stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT, zwane środkami trwałymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00