Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-07-27

Sąd pyta TSUE o wyrok TK

Czy sąd, w celu zapewnienia skuteczności prawa unijnego, może pominąć orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego? Z takim pytaniem prejudycjalnym wystąpił jeden z sądów krajowych

Chodzi o Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto. Autorem pytania jest sędzia Bartłomiej Przymusiński, członek i zarazem rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. W swoim wystąpieniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pyta on ponadto, czy sądem w rozumieniu prawa unijnego jest sąd, w składzie którego zasiada osoba rekomendowana przez obecną Krajową Radę Sądownictwa, a uczestnikom konkursu nominacyjnego nie przysługiwało odwołanie do sądu.

Wadliwa procedura

To kolejne z wielu pytań dotyczących procedury nominacyjnej sędziów, z jakimi w ostatnim czasie zwróciły się do TSUE polskie sądy. Na czym więc polega nowość? Tłumaczy to sam poznański sąd w uzasadnieniu swojego wystąpienia. Jak czytamy, dotychczasowe pytania dotyczyły albo osoby powołanej na urząd sędziego Sądu Najwyższego, a nie powszechnego, albo akcentowały problem braku wpływu środowiska sędziowskiego na proces nominacyjny. Ten ostatni problem podnoszony był w pytaniu prejudycjalnym przedstawionym TSUE w marcu br. Jego autorem jest Krystian Markiewicz, sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach i prezes SSP „Iustitia”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00