Artykuł
Zmiany w JPK_V7 i pakiet e-commerce sporym wyzwaniem dla firm. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić w praktyce
Polska spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w kilku branżach, zajmuje się m.in. produkcją urządzeń i podzespołów elektronicznych, handlem sprzętem informatycznym i elektronicznym, przygotowywaniem i wdrażaniem profesjonalnego oprogramowania, świadczeniem usług elektronicznych oraz technicznych, a także działalnością doradczą i szkoleniową. Ponadto jej dział szkoleniowy zajmuje się prowadzeniem postępowań certyfikacyjnych, w ramach których nawet osoby niekorzystające uprzednio z usług edukacyjnych realizowanych przez spółkę mogą przystąpić do egzaminu i poddać się kwalifikacji w celu uzyskania jednego z technicznych tytułów zawodowych, w nadawaniu którego spółka może uczestniczyć dzięki szczególnym uprawnieniom uzyskanym od międzynarodowego partnera non profit.
Taka szeroka działalność spowodowała, że rozliczenie VAT spółki, prowadzenie ewidencji podatkowej i comiesięczne przygotowanie JPK_V7M jest prawdziwym wyzwaniem. Dodatkowa trudność związana jest z tym, że niektóre działania podejmowane są co jakiś czas, tzn. nie występuje stała aktywność w danej dziedzinie, ale dopiero wtedy, gdy znajdzie się klient na tego rodzaju świadczenie. Tak jest chociażby z usługą certyfikacji, w przypadku której występuje pewna sezonowość. Zasadniczo konsumenci nie są głównymi czy chociażby znaczącymi klientami spółki, ale co jakiś czas występuje sprzedaż na rzecz konsumentów, w tym osób z innego państwa Unii Europejskiej, a nawet spoza Wspólnoty.
Co ciekawe, chociaż spółka nie świadczy usług budowlanych, niektóre usługi techniczne są realizowane na nieruchomościach i tak ściśle z nimi związane, że podlegają opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości.
Główna księgowa spółki pani Agata miesiąc w miesiąc musi szczegółowo weryfikować, jakie świadczenia były wykonane w danym okresie, aby nie tylko prawidłowo, w tym we właściwym okresie, je opodatkować, lecz także by we właściwy sposób zaprezentować je w ewidencji. W przypadku JPK_V7M w praktyce stosowane są zarówno znaczniki GTU, jak i literowe, w tym szczególnie uciążliwe „MPP” i „TP”. Co jakiś czas występuje sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i konieczność oznaczenie jej w JPK_V7M jako „SW”, a nawet usługi elektroniczne dla konsumentów, oznaczane jako „EE”.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right