Artykuł
Większy problem z wpisaniem do bazy CEEB będą mieć przedsiębiorcy
Zasada, że trzeba zgłosić do niej wszystkie piece o mocy poniżej 1 MW, nie jest tak oczywista, jak może się wydawać. Niektórzy nie będą musieli wpisywać swoich źródeł spalania. Tyle że w efekcie część kopciuchów nie znajdzie się w żadnym spisie
1 lipca ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). To baza prowadzona przez przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, która ma umożliwić zebranie informacji m.in. o źródłach ogrzewania budynków. Obowiązek wpisania się do niej mają nie tylko właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych, lecz także niemieszkalnych - w tym przedsiębiorcy.
Na formularzu B
Co do zasady do nowej bazy trafić mają te piece, kotły czy urządzenia elektryczne, których moc nie przekracza 1 MW. W tym celu właściciel lub zarządca wypełnia odpowiedni formularz. W przypadku budynków niemieszkalnych jest to formularz B, który znajdziemy m.in. w formacie PDF na stronie GUNB. Składa się go w gminie albo elektronicznie, wchodząc na stronę zone.gunb.gov.pl. Może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorca wypełni też formularz A, o ile w obiekcie firmy znajduje się choć jedno mieszkanie dysponujące własnym źródłem ciepła. Ale o ile zwykli mieszkańcy mają jasną sytuację - muszą wpisać do bazy wszystkie swoje źródła poniżej 1 MW, to w przypadku urządzeń firmowych sprawa nie jest jednoznaczna. Jak mówi Joanna Wilczyńska z firmy Atmoterm SA doradzającej w kwestiach środowiskowych, nie każdy „firmowy” piec trzeba wpisać do CEEB. A wszystko przez brzmienie art. 27a ust. 1 pkt c. ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 554; ost.zm. poz. 1243; dalej: ustawa o termomodernizacji). Stanowi on, że w CEEB gromadzi się m.in. źródła spalania paliw w rozumieniu art. 157a ust. 1 pkt 7 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1219; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162) o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW, niewymagające zgłoszenia bądź pozwolenia na emisje lub pozwolenia zintegrowanego. Inaczej mówiąc: jeśli instalacja wymagała takiego zgłoszenia lub pozwolenia, to przedsiębiorcy nie muszą się już wpisywać do bazy CEEB. I to właśnie sprawia, że w przypadku niektórych właścicieli firm sprawa z wpisem do CEEB nie jest aż tak prosta. Chodzi tu głównie o przedsiębiorców, którzy posiadają kilka pieców.
-
keyboard_arrow_right