Artykuł
20 mld zł na inwestycje trafi do gmin w pierwszym naborze
Beata Daszyńska-Muzyczka: Zależy nam, by program był prosty, a samorządy faktycznie realizowały projekty. To jednak pilotaż i dopiero się uczymy. Być może rozpatrzenie wniosków będzie wymagało opracowania dodatkowych kryteriów. Będziemy wówczas o tym informować
Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego
Kryterium oceny wniosków, które uwzględniało dochody mieszkańców, zostało usunięte jeszcze przed rozpoczęciem naboru z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To dobra wiadomość dla miast, które obawiały się, że zostaną wykluczone z ubiegania się o wsparcie. Jakie jeszcze zmiany wprowadzono do programu?
Kolejne zmiany rozszerzają możliwości programu i go upraszczają. Ostatecznie mamy 35 obszarów inwestycyjnych, które rozdzieliliśmy na cztery priorytety. Inwestycje z priorytetu pierwszego - czyli m.in. budowa lub modernizacja infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej, źródeł ciepła, gospodarki odpadami oraz odnawialne źródła energii - otrzymają najwyższe dofinansowanie bezzwrotne, czyli do 95 proc. Kolejne priorytety dostaną wsparcie w wysokości - odpowiednio - do 90 proc., 85 proc. i 80 proc.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right