Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-06-30

Rusza prosta spółka akcyjna

Dziś, po dwukrotnym przesunięciu terminu, wchodzi w życie prawo, które jest odpowiedzią na postulaty środowisk start-upowych . Ma ono jednak wpływowych krytyków wśród ekspertów w dziedzinie prawa handlowego

Nowy rodzaj spółki wprowadza zmiana kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1655). Resort rozwoju, który przygotował tę regulację, wskazywał, że prosta spółka akcyjna (PSA) ma łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej.

Start-upy czekają na PSA

- PSA to odpowiedź na postulaty startupów, które od kilku lat podkreślały potrzebę istnienia mniej sformalizowanej i taniej formy prawnej dla swojego rozwoju - mówi DGP Marta Pawlak z rady Fundacji Startup Poland.

Jak dodaje, obecnie - jak wynika z badań Startup Poland - ponad 70 proc. start-upów działa w formie spółki z o.o. - PSA rozszerza ofertę dla startupów co do form prawnych dla ich działalności i może stanowić ważny element budowania ekosystemu start-upów w Polsce - uważa prawniczka. Jej zdaniem szczególnie ważne dla start-upów zmiany, jakie wprowadza PSA, to dopuszczenie możliwości wnoszenia wkładów w postaci pracy i usług na pokrycie akcji, uproszczona procedura kończąca działalność spółki, a także możliwość tworzenia tzw. option pool, czyli puli akcji w celu późniejszego przekazania ich pracownikom, co w praktyce oznacza możliwość swobodnego wprowadzania w PSA programów opcji pracowniczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00