Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-06-15

Poradnia ubezpieczeniowa

Dlaczego orzeczenia lekarskie w postępowaniach o świadczenie rehabilitacyjne i rentę z tytułu niezdolności do pracy mogą się różnić Czy osobie wyłączonej z ubezpieczeń społecznych przysługują w razie zmiany decyzji odsetki od niewypłaconych zasiłków Jak sprostować błędnie wpisany okres niezdolności do pracy na zaświadczeniu lekarskim W jakim terminie należy złożyć wniosek o świadczenie chorobowe, aby nie uległo przedawnieniu

Przebywałem na długich zwolnieniach lekarskich do czasu wyczerpania okresu zasiłkowego. Chciałem wrócić do pracy, ale lekarz medycyny pracy nie dopuścił mnie do jej wykonywania. Złożyłem wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, ale lekarz orzecznik, a potem komisja lekarska stwierdzili, że nie jestem niezdolny do pracy. Czy w odwołaniu od decyzji ZUS mogę powołać się na tę sprzeczność?

Zgodnie z art. 18 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. O niezdolności do pracy orzeka lekarz orzecznik ZUS. Z kolei lekarz medycyny pracy orzeka o braku przeciwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00