Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2021-05-19

Do farmaceuty jak do lekarza – w aptekach powstaną gabinety

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska: Farmaceuci od dawna udzielają porad w zakresie farmakoterapii czy też drobnych dolegliwości, teraz ta usługa będzie ustandaryzowana i - mamy nadzieję - finansowana ze środków publicznych

fot. Wojtek Gorski

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Jak w praktyce będzie wyglądać opieka farmaceutyczna? Czy w aptekach powstaną gabinety, czy porada będzie udzielana zza pierwszego stołu? Już teraz farmaceuci udzielają quasi-porad, choć niekoniecznie w warunkach intymności czy prywatności. Co się zmieni pod tym względem?

Nie ma jeszcze rozporządzeń, które będą to szczegółowo określały - mamy nadzieję, że w najbliższym czasie się one ukażą - ale już teraz wiadomo, że farmaceuta i pacjent będą umawiać się na konsultację w ramach opieki farmaceutycznej. Apteki będą musiały mieć w tym celu wydzielone pomieszczenie. Może to być zorganizowane w różny sposób, ale koniecznie tak, by zapewnić intymność, poufność oraz dyskrecję, z poszanowaniem praw pacjenta. Tak naprawdę jest kilka możliwości. Można to zrobić przez wydzielenie pomieszczenia w lokalu apteki lub w przestrzeni spedycyjnej, można wykorzystać miejsca szkoleniowe - każda apteka takie pomieszczenie ma i warto zwiększyć jego funkcjonalność właśnie o możliwość sprawowania w nim opieki farmaceutycznej. To są wymagania lokalowe. W najbliższym czasie powinny zostać określone również wymagania w stosunku do farmaceutów, którzy mają się tym zajmować. Na pewno muszą mieć odpowiednie kwalifikacje i wiedzę. Oczywiście w trakcie studiów wszyscy uczymy się elementów opieki farmaceutycznej, natomiast chcemy, żeby mogli ją sprawować farmaceuci, którzy są specjalistami z konkretnej dziedziny, na przykład farmacji aptecznej bądź szpitalnej albo ci, którzy ukończyli studia podyplomowe z zakresu opieki farmaceutycznej czy też ukończyli w ramach szkolenia podyplomowego kursy kwalifikacyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00