Artykuł
Projekt do dopracowania
Wprowadzając zasadę polegającą na konieczności wyboru przez obywatela jednego podmiotu właściwego do rozpatrzenia jego petycji mieszczącej się w zakresie kompetencji kilku podmiotów, projektodawca zmierza do ograniczenia konstytucyjnych uprawnień
Po pięciu latach obowiązywania ustawy z 11 lipca 2014 r. o petycjach w senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przygotowany został projekt ustawy o zmianie tego aktu prawnego (druk nr 310), który zakłada kilka nowych rozwiązań.
Kluczowa zmiana
W ocenie autorów regulacji kilka lat obowiązywania i praktycznego stosowania ustawy o petycjach pozwala dostrzec pewne jej mankamenty, do których zaliczono sytuację, w której podmiot wnoszący petycję w danej sprawie kieruje ją jednocześnie do wielu podmiotów właściwych do jej rozpatrzenia - np. do Sejmu, Senatu czy też poszczególnych ministerstw. Zmiana ustawy o petycjach będzie zatem polegała na ograniczeniu prawa do składania petycji w danej sprawie wyłącznie do jednego z adresatów żądania, tj. organu władzy publicznej bądź organizacji lub instytucji społecznej w związku z wykonywanymi przez nią zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Projekt przewiduje narzędzie weryfikacji postępowania podmiotu wnoszącego petycję poprzez nałożenie na niego obowiązku złożenie oświadczenia, że adresat jest jedynym podmiotem, do którego jest wnoszona petycja w danej sprawie. Z kolei adresat petycji wniesionej wcześniej w tej samej sprawie i przez ten sam podmiot do innego podmiotu właściwego do jej rozpatrzenia ma zostać wyposażony w możliwość pozostawienia takiego żądania bez rozpatrzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right